KANSERDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ VE KANSER TARAMALARI
25 Ekim 2016

      19 Ekim 2016 Çarşamba günü, Bakanlığımız Konferans Salonunda, Ankara Halk Sağlığı Müdür Yrd. Dr. İskender KÖG, Kanser Şube Müdürlüğünden Dr. İlkay ÖZTOKLU ve Çayyolu Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Dr. Seıpil ÖZBEK'in katılımlarıyla "Kanser, Kanserde Erken Teşhisin Önemi ve Kanser Taramaları" hakkında bilgi verilmiş, konu ile ilgili el broşürleri dağıtımı yapılmıştır. 

Dünya Sağlık Örgütünün taranmasını önerdiği kanserler meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (kaim bağırsak) kanserlerdir. Ülkemizde de bu kanserlere ait "Ulusal Tarama Standartları" Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir ve yaş grubuna giren kişilere sosyal güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın ücretsiz olarak uygulanmaktadır. 

Kalın bağırsak kanseri taramaları 50-70 yaş kadın ve erkeklerde iki yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) ile, 10 yılda bir de kolonoskopi ile; rahim ağzı kanseri taramaları 30-65 yaş kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA testi ve pap-smear ile; meme kanseri taramaları 40-69 yaş kadınlarda 2 yılda bir mamografı ile yapılmaktadır. 

Erken tanı yoluyla önlenebilir olan ve Ulusal Tarama Programımız kapsamında bulunan bu kanserler hakkında halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturarak kanser taramalarına katılımı arttırmak amaçlanmaktadır.